Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ezt rúgják majd a 2012-es Eb-n

Tango 12-nek hívják majd a jövő évi foci-Eb hivatalos labdáját. A név régi tradíciókat kelt életre, az első Tangót ugyanis az 1978-as vébén vetették be, később aztán lett olasz, spanyol és európai változata. Hivatalosan az Eb-csoportok kijevi sorsolásán, december 2-án mutatják be a Tango 12-t a szervezők.

0 Tovább

Puyol nélkül remeg a Barca-védelem

A Barcelona legutóbbi hat vereségének egyetlen közös nevezője van: egyszer sem lépett pályára a csapat veterán védője, Carles Puyol.

A 2010/11-es idényben összesen ötször kapott ki a Barcelona, különböző sérülései miatt ezen meccsek egyikén sem játszott Puyol. Legutóbb szombaton, a Getafe otthon kaptak ki a katalánok, ismét a 33 éves védő nélkül.

Guardiola három edzői éve alatt kilencszer kapott ki bajnokin a Barca, ebből hatszor Puyol nélkül. Guardiola számos variációt kipróbált, Sergio Busquets, Javier Mascherano, Thiago és Eric Abidal is szerepelt a védelem közepében, de egyik sem tűnt megnyugtató megoldásnak.

Barca-vereségek 2010/11-ben:
2010. szeptember 11., bajnoki: Barca-Hercules 0-2
2011. január 19., spanyol kupa: Betis-Barca 3-1
2011. február 16., Bajnokok Ligája: Arsenal-Barca 2-1
2011. április 20., spanyol kupa-döntő: Real Madrid-Barca 1-0
2011. április 30., bajnoki: Sociedad-Barca 2-1.

Az AC Milantól kétszer két gólt kapott a Barca a BL-ben, rögtön az elsőnél, Pato gyors találatánál bizonytalan volt, ki fogja a brazilt, később pedig a San Siróban tűnt gyengének a védelem a középpálya és a támadósor teljesítményéhez képest.

Szeptemberben a Valencia 22 perc alatt két gólt vágott a Barcának, ráadásul Roberto Soldado kihagyott egy ziccert, amivel félidőben 3-1-re vezethetett volna.

Puyol erőt, határozottságot és szervezettséget visz a Barca védelmébe, nem hagyja lankadni csapattársai figyelmét. A spanyol nemrég arról nyilatkozott, hogy folytatja a játékot, amíg csak tudja - Guardiolának ugyanakkor ki kellene dolgoznia egy rendszert a távolléte esetére is.

0 Tovább

Popsztárok, mint futballistafeleségek

A leghíresebb focisták már a 60-as években is sztárok voltak (egyesek szerint George Best volt az első celeb), manapság pedig már a focisták barátnői és feleségei is a hírességek közé tartoznak. Az angolul csak WAG-nek (Wifes and Girlfriends, azaz Feleségek és Barátnők) nevezett hölgyek között azonban olyan is akad, aki saját jogán is hírnevet szerzett magának, például énekesnőként, még azelőtt, hogy összejött volna futballista párjával.

Victoria és David, Louise és Jamie

A leghíresebb sztárpár nevét azok is ismerik, akik kifejezetten utálják a futballt. David Beckham, illetve neje, Victoria a divatszakmában és a reklámiparban is fogalomnak számít, és míg a férj még mindig az eredeti szakmáját űzi, vagyis futballozik, addig a feleség már régóta nem énekel - utolsó kislemeze 2003-ban jelent meg. Pedig egykoron a Spice Girls tagjaként legalább akkora sikereket ért el a popszakmában, mint David a futballpályán. A lánybandában csak Posh, azaz Puccos Spice-ként emlegetett Victoria 1997-ben kezdett el randizni későbbi férjével - mikor már mögötte volt a Spice Girl első albuma, és jó néhány sláger, amely vezette a listákat. Esküvőjük már igazi médiaesemény volt két évvel később, és Victoria zenei karrierje a Spice Girls felbomlása után már nem tartott sokáig – már csak azért is, mert szólóban korántsem volt olyan sikeres.

Az Eternal nevű együttes egyik tagja szintén egy futballistához ment feleségül. Louise Nurding 1992 és 1995 között énekelt a bandában, majd szólókarrierbe kezdett Louise néven, első albumának címe Naked, azaz Meztelenül volt.


szólj hozzá: Louise - Naked

Utóbbi formájában ekkor már Jamie Redknapp láthatta a leggyakrabban, a liverpooli középpályás 1998-ban vette feleségül az énekesnőt, akit 2004-ben a brit FHM magazin az évtized legszexisebb nőjének választott. Utolsó nagylemeze 2002-ben jelent meg, bár 2004-ben elkészült még egy album anyaga, amit azonban végül nem adtak ki.

Vesztes harc a szerelemért

Angliában különösen divatosak a futballista–popsztár párok, még ha a többségük nem is tart ki olyan jól, mint a Beckham vagy a Redknapp házaspár. A jamaicai származású énekesnő, Jamelia (legnagyobb slágere a See it in a Boy’s Eyes, amelyet 2004-ben a Q magazin olvasói az év dalának szavaztak) például közel öt éven keresztül élt együtt Darren Byfielddel, akitől 2005 októberében gyermeke is született. Byfield korántsem olyan híres futballista, mint Beckham vagy Redknapp, de pár meccsen játszott a Premier League-ben is, és hat alkalommal a jamaicai válogatottban is.


szólj hozzá: Jamelia song

A lánybanda-vonulatot a Girls Aloud tagja, Cheryl Tweedy vitte tovább, akit manapság már Cheryl Cole-ként emlegetnek, noha tavaly szeptemberben elvált az angol válogatott balhátvédtől, Ashley Cole-tól. Az énekesnő egy valóságshow keretein belül került be a Girls Aloudba, amellyel négy dalt is a brit slágerlista első helyére repített, majd szólóban még két dala vezette a brit listát, ráadásul mindkét nagylemeze number one volt. Cole-lal 2004 szeptemberében kezdett el randevúzni, esküvőjük 2006 júliusában volt, a válókeresetet tavaly májusban nyújtotta be, mivel férje többször is megcsalta. Cheryl egyik legnagyobb slágerének címe sokat mond: Fight for this Love, vagyis Harcolj ezért a szerelemért. A jelek szerint elveszítette a küzdelmet.


szólj hozzá: Cheryl Cole

Az amerikaiak tiniként kezdik

A nyáron a Manchester Unitedbe szerződött spanyol kapus, David de Gea nem csak a pályán igyekszik beilleszkedni az angol közegbe, hiszen az ő jelenlegi barátnője is a popszakmában tevékenykedik. Edurne García Almagro művésznévként csak az Edurnét használja, és a változatosság kedvéért ő is egy valóságshow-n keresztül lett énekesnő. 2006 óta már négy nagylemeze is megjelent, sőt, egy számítógépes játék kedvéért még De Geát is rá tudta venni, hogy stúdióba vonuljon és énekeljen.


szólj hozzá: De Gea song

Persze a spanyol nyelvterületen sem szokatlan, hogy egy popsztár egy futballistával járjon, a legjobb példa erre a Barcelona középhátvédje, Gerard Piqué, aki tavasz óta a világhírű kolumbiai énekesnővel, Shakirával alkot egy párt. Shakirát a jelek szerint nem zavarja, hogy kedvese tíz évvel fiatalabb nála, és májusban még a koncertszínpadra is felhívta a bekket. Hogy ne érje szó a ház elejét, a csapatból másik is táncolhattak Shakirával, de igazán közel csak Piqué mehetett hozzá.

szólj hozzá: Shakira-Barcelona

Az Egyesült Államokban a labdarúgók nem számítanak olyan nagy sztárnak, Freddy Adu azonban tinédzserként közel állt ahhoz, hogy az legyen belőle. Főleg, hogy egy időben az amerikai tinik egyik bálványa, a JoJo nevű énekesnő volt a párja. Adu és JoJo 2005 májusa és 2006 szeptembere között jártak – a focista a szakításkor 17, míg az énekesnő 16 volt.

www.global-soccer.eu

0 Tovább

Beckham nemcsak piperkőc, hanem traktor is

David Beckham megcsinálta, amiért az Egyesült Államokba szerződött, bajnok lett a Los Angeles Galaxy csapatával. A kaliforniai drukkerek a döntő után a "Beckhamet akarjuk" transzparenssel jelezték, el tudnák viselni, hogy az angol sztár továbbra is csapatukban játszana. Pedig 2009-ben, amikor Beckham visszatért a Milannál töltött kölcsönjátékból, még haza akarták küldeni, amihez alkamasint hozzájárult a sebzett lelkű csapattárs, Landon Donovan A Beckham-kísérlet című bestsellere is. Az amerikai válogatott kulcsjátékosa ebben többek között azzal osztotta az angolt, hogy nem teszi eléggé oda magát az edzéseken, nem viseli szívén a csapat sorsát, és ráadásul még nem is igazi vezér, aki példát mutat a többieknek.

Becks azóta nem a frizurája miatt lett szimpatikusabb az amerikai közönség szemében (hol van már az irokéz vagy a szőke copfos imidzs) , sokkal inkább azért, mert kiosztott tizenöt gólpasszt, alárendelte magát a csapat érdekeinek, és a számláján pihenő fontmilliók ellenére úgy hajtott, mintha az élete múlna rajta.

Pedig 36 évesen megtehetné, hogy felváltva játszik otthon a négy gyerekkel, a hat angol bajnoki címet, a BL-győzelmet, a Reallal nyert spanyol bajnokságot, a 115 angol válogatottságot már senki nem veheti el tőle.

Beckham nem tartozik a futballtörténelem legnagyobb zsenijei közé, de már a fénykorában is rettentő idegesítő volt, amikor a világ egyik fele azzal intézte hogy nem több egy jó szabdrúgásokat lövő divatmajomnál, aki csak azért vitte olyan sokra, mert bármit el lehet adni vele. Volt szerencsénk egyszer élőben látni a galaktikus Real egyik BL-meccsét, Zidane-nal, Ronaldóval, Roberto Carlossal, és amíg a többi világsztár egy kicsit kedvetlenül hozta le a kötelezőt,  Beckham az oldalvonal mellett akkorát gürizett, olyan alázatosan szántotta a pályát sokszor a többi világsztár helyett is, hogy ilyen kemény melózást azóta is csak kevésszer láttunk.

Amikor 2010 márciusában a Milan-Chievo olasz bajnokin elszakadt az Achilles-ína, elszállt a reménye arra, hogy ott legyen a válogatottal a dél-afrikai vébén, de tudni lehetett, nem fogja feladni, amint lehet, visszatér a pályára, és így is lett. A comebacket a mostani bajnoki cím koronázta meg, Beckham az év visszatérője lett az MLS-ben, egyben jelezte, lehet, hogy Messi és Cristiano Ronaldo már népszerűbb nála, de még mindig elég jó ahhoz, hogy egy harmadik ország bajnokságában is csúcsra érjen.

Beckham pályafutásában a válogatott az egyetlen szépséghiba, bár Capello helyében - főleg Rooney csoportkörre szóló eltiltásának fényében - meggondolnánk, nem tudna-e a társak hasznára lenni egy-két kifliszerűen csavarodó beadással vagy precízen kivitelezett szabadrúgással. Igaz, ismerve az angol válogatott nagy tornákon előadott produkcióját, talán Beckhamnek is jobb, ha nem teszi ki magát egy újabb leégésnek.

0 Tovább

A bányászokéval egy szinten is volt az angol élfocisták fizetése

Nemcsak Magyarországon, külföldön is gyakran megtalálják a futballistákat azzal, hogy a teljesítményükhöz képest aránytalanul sok pénzt keresnek. Ez alól Anglia sem kivétel, ahol egy kimutatás szerint az élvonalban az évi átlagfizetés meghaladja az egymillió fontot, miközben az országban az átlagbér alig több 34 ezer fontnál.

Magyarországon a labdarúgók fizetése az esetek többségében hétpecsétes titoknak számít, nagyon ritka, ha egy profi futballista a nyilvánosság előtt is vállalja, hogy mennyi a bére. A közelmúltban a Honvédhoz hazatért Torghelle Sándor beszélt az [origo]-nak adott interjúban arról, hogy a Fradiban ötször többet kereshetett volna, de hogy pontosan mennyit, azt ő sem árulta el.

Külföldön, elsősorban Nyugat-Európában kevésbé szégyenlősek a játékosok, bár általában csak a legnagyobb sztárokról lehet tudni, hogy pontosan mennyit is tesznek zsebre. Egy angol internetes oldal most közzétette, hogy az elmúlt 25 évben miként változott Angliában a profi focisták átlagkeresete az első osztálytól a negyedik vonalig bezárólag.

25 év, negyvenhatszoros fizetés

A www.sportingintelligence.com nevű portál, amely igyekszik tényszerűen foglalkozni a sport minden területével, nemrégiben nyilvánosságra hozta a Profi Labdarúgók Szövetsége (Professional Footballers' Association - PFA) adatait arról, hogy az 1984-85-ös idénytől kezdve miként alakult a labdarúgók átlagbére.

A dokumentum az 1991-92-es szezonig bezáróan mind a négy profi ligáról tartalmaz információkat, onnantól kezdve a Premier League fizetései már nem szerepeltek benne, ám azokat a honlap különböző források alapján megbecsülte. A táblázatban nemcsak a labdarúgók bére szerepel, hanem az is, hogy ez évről évre hány százaléknyi változást (az esetek többségében emelkedést) jelentett, és miként viszonyult a brit átlagbérekhez.

Érdemes megjegyezni, hogy az adatok csak az alapbérről szólnak, vagyis a különböző bónuszokat, prémiumokat nem tartalmazzák - ezek akár meg is duplázhatják a táblázatban szereplő összeget. A fizetések emelkedése azonban még így is egészen elképesztő: 25 év alatt az angol első osztályban az átlagbérek a negyvenhatszorosára növekedtek.

A legnagyobb növekedés rendre akkor történt, amikor új tévészerződés lépett életbe. Az 1997-98-as idényben az előzőhöz képest több mint 28 százalékkal kerestek többet a focisták, köszönhetően a friss tévészerződésnek, és hasonló okból nőtt az átlagbér 2001-ben 20,4, 2007-ben pedig 18,98 százalékkal.

Az átlagbér harmincnégyszerese

Az is jól látszódik a táblázatból, hogy milyen szélesre nyílt az olló a Premier League és az alacsonyabb osztályok között. 25 évvel ezelőtt egy élvonalban szereplő focista átlagosan alig másfélszer annyit keresett, mint egy másodosztályú, az előző idényben viszont a Premier League-ben az átlagfizetés az ötszöröse volt a Championshipének.

A negyedosztályhoz képest még nagyobb a differencia: 25 éve egy élvonalbeli játékos közel háromszorosát kereste egy negyedik vonalbélinél, most viszont majdnem harmincszor annyi a fizetése. Ugyanígy az angol átlagbérekhez képest is elszálltak a Premier League-ben: az első osztályú játékosok természetesen 25 éve is jobban kerestek, mint egy átlagember, hiszen két és félszer annyit tehettek zsebre, mára azonban keresetük már az átlagbér harmincnégyszeresére rúg.

Nagyot változott tehát a világ, és a fordulópontot sokak szerint egy olyan esemény jelentette, amelynek januárban volt az 50 éves évfordulója. Egészen 1961-ig ugyanis Angliában maximalizálták a profi játékosok fizetését, mégpedig heti 20, vagyis évi 1040 fontban. A PFA azonban 1960 decemberében úgy döntött, hogy amennyiben nem törlik el ezt a szabályt, akkor sztrájkolni fog, így aztán a liga 1961. január 18-án engedélyezte a kluboknak, hogy heti 20 fontnál is többet fizessenek játékosaiknak.

Egy bányász nem tudja lefogni Matthewst

Mindezt heves vita előzte meg. A játékosok részéről a két későbbi sikeredző, Bobby Robson és Brian Clough érvelt, utóbbi például azt mondta: "Ugyanúgy jogomban áll tárgyalni a szerződésemben lévő fizetésről, mint mindenki másnak." A másik oldalon ugyanakkor a Stoke City akkori elnöke, Albert Henshall kijelentette: "A játékosok követelése tarthatatlan. Még azt is elképzelhetetlennek tartom, hogy heti 30 fontot kapjanak".

Yaya Touré heti 240 ezer fontért gürizik a Manchester City középpályájánYaya Touré heti 240 ezer fontért gürizik a Manchester City középpályáján

Volt, aki azt mondta, hogy egy szénbányász sem keres heti 20 fontnál többet, mire a Bolton Wanderers játékosa, Tommy Banks (aki korábban maga is dolgozott bányában) így fogalmazott: "Minden elismerésem a bányászoké, de nem hiszem, hogy le tudnák fogni Stanley Matthewst jövő szombaton". Az 1961-es döntést követően a Fulham rögtön heti 100 fontos fizetést kínált sztárjának, Johnny Haynesnek, de a legtöbb egyesület nem állt be rögtön a sorba.

Az idény végén azonban az angol liga két kiemelkedő sztárja, Jimmy Greaves és Dennis Law is Olaszországba igazolt, ahol több pénzt kerestek, és így lassan az angol klubok is kénytelenek voltak engedni. A Manchester United északír zsenije, George Best lett az első, aki megkapta a heti ezer fontot 1968-ban; az első heti 10 ezer fontos fizetésű a liverpooli John Barnes lett 1992-ben; Roy Keane 1999-ben harcolta ki magának a heti 50 ezer fontot; Sol Campbell 2001-ben már heti 100 ezret kapott az Arsenaltól; jelenleg pedig a Manchester City focistája, Yaya Touré keresi a legtöbb pénzt - hetente 240 ezer fontot.

A Serie A-ban magasabb az átlagkereset, mint a Premier League-ben

Más országokból nincsen ilyen összehasonlítható adat, ám a La Gazzetta dello Sport alapján azt lehet tudni, hogy Olaszországban mennyi a futballisták keresete. A szaklap szeptemberben közölte, hogy a 2011-2012-es bajnokságban a klubok egyes játékosainak mennyi a bére. Az újságban egyesületekre lebontva, majd azon belül focistánként szerepelt, hogy egy évben mennyi eurót vihet haza. Az adatbank szerint a két milánói klubnak a legnagyobb a bérköltsége (az AC Milannál 160, az Internél 145 millió eurót tesz ki), míg a legkevesebbet az újonc Novara költi - itt az összbérköltség nem éri el a tízmillió eurót. A statisztikában összesen 526 labdarúgó szerepel, és ez alapján kiszámítható, hogy átlagban 1,66 millió eurót keresnek évente. Ez az aktuális árfolyamon 1,42 millió font, vagyis a Serie A átlagkeresete egy kicsit több, mint a Premier League-é - igaz, az angol adat nem a mostani, hanem az előző szezonra vonatkozott.
0 Tovább

meddő mezőnyfölény

blogavatar

foci a pályán, megannyi látvány

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek